Istanbul Sular Altında Kalacak

istanbul-sular-altinda-trendşeyler

Dünyanın en önemli iklim bilimi uzmanlarından James Hansen, küresel ısınmanın insanlık için “son derece tehlikeli” sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulundu.

Iklim bilimi uzmanı Jame Hansen ‘in yaptığı araştırma sonucunda  “Atmospheric Chemistry and Physics Discussion” dergisinde çarpıcı ifadelere yer verdi. Küresel sıcaklık 2 derece daha artarsa  deniz seviyesi gelecek 50 yılda 3 metre kadar yükselebilir.

Binlerce yıl önce ortalama hava sıcaklığındaki 1 derecelik artışın deniz seviyesinin tehlikeli oranda yükselmesine ve şiddetli fırtınaların çıkmasına yol açtığını hatırlatttı.

JamesHansen ve araştırmaya katılan 16 bilim adamı “Sera gazı emisyonunu azaltmak için alınan önlemlerin yetersiz olduğunu” . “Grönland ve Antartika buzulları normalin çok üzerinde hızla eriyorlar ve okyanuslardaki su miktarının artmasına ve deniz seviyesinin hızla yükselmesine neden oluyor”

istanbul-sular-altinda-trendşeyler1

Tüm dünyanın bu konuya dikkat çekerek önlemler alması gerektiğini savunan Jansen küresel krizin kapıda olduğunu iletti. Eğer bu ihtimal gerçekleşirse önümüzdeki 20 sene içerisinde boğaz hattı sular altında kalacak ve milyon dolarlık yalıları sular altında göreceğiz. Sarıyer , Bebek, Arnavutköy, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy , Fenerbahçe, Beykoz, Kartal, Pendik gibi birçok semtin deniz seviyesi sular altında kalabilir.
Çıkacak fırtınalar ve kuvettli yağışlar da hayatı felç edecek gibi görünüyor.

Related Posts

}
FREE online iPad mockup generation tool