“Koridor N°5’e gidin!”

rihanna_sepette (1)

Y olculuğumuz modaya, daha doğrusu modacıların ilham serüvenine… Bizim için ilham; sıradan işlerimize biraz yaratıcılık katmak istediğimizde geldi- gelmedi diye takip edilen bir periyken, modacılar için hep yanlarında duran bir yol arkadaşı. Öyle olmasa bu kadar şahane iş, şahane fikir nasıl hayat bulur ki?

Kuşun uçuşundan, kokarcanın kokuşundan bile etkilenen modacılar, ilham kaynakları ile her defasında bizleri şaşırtmayı başarıyorlar. Bu ilham kaynağı kimi zaman Piri reisin haritası olurken, kimi zaman da Disney kahramanı Bambi bile olabiliyor. Moda ve tasarım dünyasının creative beyinleri moda haftalarında birbirinden yaratıcı defileler sergileyerek farklarını ortaya koyuyorlar.

market_foto2

Başlıktaki yönlendirmeyle N°5’e uğrayalım isterseniz önce. Bu koridor, N°5 denilince herkesin aklına geldiği gibi tabi ki bir Chanel koridoru. Ama nerede? Moda haftalarının en gözdelerinden Paris Moda haftası defilelerinden en çok konuşulan Chanel defilesinin bir market koridoru yönlendirmesi. Bir süper marketi defile mekanı olarak kullanmak da yine bu perinin işi olsa gerek.

Mekanların ilahı Grand Palais’de gerçekleştirilen ve Chanel Sonbahar/Kış 2014-2015 koleksiyonunun sergilendiği defile için sıfırdan özel olarak bir süper market yaptırıldı ve dünyanın en ünlü mankenleri Chanel koleksiyonunu süpermarkete ortamında tanıttılar. Şahane tasarımlar yalnızca kıyafetler için değil, süper marketin tüm konsepti hatta market ürünleri için bile özel olarak düşünülmüş. Öyle ki, Lagerfield tarafından tasarlanmış Chanel logolu kurabiyeler, spagettiler ve daha niceleri defile boyunca ünlü mankenlerin alışveriş sepetlerinde ve market reyonlarında izleyenlerin ve basının tüm ilgisini çekti.

urunler

canta

Moda dünyası artık farklılıkta sınır tanımıyor. Dünyanın en önemli moda haftaları New York, Londra, Milano ve Paris’te her defile, her koleksiyon yaratıcılık sınırlarını biraz daha zorluyor.

Mercedes- Benz Fashion Week İstanbul 

İstanbul Moda haftası da yeni bitmişken, biraz da bizim tarafta konuşulanlardan bahsedelim…

mbfw

10-14 Mart tarihleri arasında Karaköy Antrepo’da gerçekleştirilen MBFW İstanbul’un defileleri bu sene ülke gündemi nedeniyle çok da konuşulamadı aslında. Defileler önce ertelendi, daha sonra gerçekleştirilenlere de mesajlar damga vurdu. Öne çıkan başlıklar şöyleydi; Gamze Saraçoğlu defilesinde hiç müzik kullanılmamış olması… Nihan Buruk’un defile sonunda siyah ve “Hoşçakal” yazılı bir t-shirt ile sahneye çıkması… Deniz Berdan’ın tamamen saçlardan oluşan bir giysi tasarlaması… Raisa&Vanessa’nın “Cıty Warriors” isimli koleksiyonlarının defilesinin bir sokak atmosferinde gerçekleşmesi ve dünyaca ünlü yıldız Mick Jagger’ın top model kızı Georgia May Jagger’ın tanıtım yüzü olarak etkinliğe katılımı….

berkin

Bol bol yaratıcı fikirler, yeni yeni ilhamlar, tükenmeyen enerjiler dileğiyle…

Esra Var (17.03.2014)

Detaylar için:

http://vogue.com.tr/moda-haber-detay/bir-efsanenin-dogus-hikayesi-1

http://www.kesfetmekicinbak.com/kokularin-sirri/3285n.aspx?Page=1

http://www.grandpalais.fr/en/events

http://istanbul.mbfashionweek.com/

Related Posts

}
FREE online iPad mockup generation tool