Yurtdışı Tatillerinin Püf Noktaları

eiffel trendseyler

Dünyayı gezmek kimin hayali değil ki ? Hepimiz uçsuz bucaksız çölleri, Tropikal adaları, Amerika’nın ışıltılı dünyasını, Avrupa’nın sanat şaheserlerini , Uzakdoğu’nun mistik tatlarını yaşamadan bu dünyadan göçüp gitmek istemiyoruz. 

christmas trendseyler

Her geçen gün vize sorunu yaşamadan seyahat edebileceğimiz ülke  sayısı artsa da vize alarak daha çok ülke görebileceğimiz kesin.  Bugün size ucuz seyahat için bazı ipuçları vereceğim. Bunun dışında  çok para harcamadan dünya nasıl geziliyor bazı püf noktalarına  birlikte göz atacağız.

Ilk olarak vize alınması gereken ülkelerde dikkat edeceğiniz ilk kural, gelir durumunuzu ve oralara kaçıp yerleşmeyeceğinizi gösterir belgeler ibraz etmek gerekiyor. Üzerinize kayıtlı tapunuz  olması, banka hesaplarınız veya daha önce vize almış olmanız kolaylaştırıcı sebepler arasında sayılabilir. Avrupa ülkelerine vize başvurularında çok sık seyahat edilen turistik ülkeler, potansiyelleri gereği daha kolay vize verebiliyor veya daha uzun süreli vize imkanı sunabiliyorlar. Italya ve Fransa bu ülkelerin başında sıralanabilirler.

vize trendseyler

Seçeceğiniz yol durumuna göre uçakla seyahat edecekseniz  mutlaka biletinizi 6 ay öncesinden ayırtarak satın almaya çalışın.  Alternatif web siteleri üzerinden havayollarının uçuş detaylarını ve  fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. (örn;skyscanner)  Aldığınız uçak  biletlerinde saatlere ve uçuşlara çok dikkat etmeniz gün zaman ve  para kaybınızı önleyebilir. Gece saat 22:00 de bir şehire  vardığınızda gezemeyecek ve otele konaklama bedeli ödeyeceğinizi  varsayarsak sabah saatlerinde orada olacak şekilde bir uçuş  seçmek bir gününüzü kurtarmanızı sağladığı gibi gelirinizi de  dengeler.

Yolculuğunuz 5-6 gün aralığında ise çok fazla kıyafet taşımanız sizi yormaktan öteye gitmeyecektir. Kolay hafif kıyafetler seçmeniz yükünüzü çok azaltır. Konaklama seçeneklerinizi belirlerken amaç gezmek olacağı için , gezginler gibi temiz bir yatak sıcak bir duş ve düzenli ve düzgün bir oda sade bir tercih olacaktır. Birde kahvaltı dahil bir otel ise bir öğünü cebinizden ödemeden atlayabilirsiniz. Zaten yatmak dışında gününüzü hep dışarıda geçirmek isteyeceksiniz.  Rahat ayakkabılar tercih ederek yorgunluğunuzu azaltabilirsiniz. Gittiğiniz ülkeden bir değerine geçmek için en uygun fırsatlar önceden alınmış uçak biletleri, demiryolu ağı veya otobüs firmaları olacaktır. Almanya’da çok daha farklı bir sistem bulunuyor Mitfahren (Birlikte Yolculuk) Otostop un devlet eliyle yapılanı diyebiliriz. Bazen hiç ücret ödemeden bazende çok ufak meblağlar ile o rotaya giden başkalarıyla yolculuk yapabilirsiniz.

Bizim para birimlerimizle kıyaslamaları çok yapacağınız için alışveriş vs detaylarında turistik yerleri tercih ederseniz biraz daha pahalı bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsiniz. Önceden araştırarak yöresel ve yerel pazarlardan daha uygun fiyatlarla alışveriş yapma imkanı bulabilirsiniz.

rio karnavalı trendseyler

Bazı ülkelerde özellikle festivaller , karnaval zamanlarını gitmeden önce iyice araştırarak seyahat ederseniz çok daha keyifli bir tatil geçirme olanağınız artacaktır. Bazı şehirlerde müzeler belirli günler ücretsiz gezilebildiği için gideceğiniz ülkede bu tür durumları önceden belirleyip gezi rotanızı daha ekonomik hale getirme şansınızda bulunuyor.

Şehir içi gezinme rotalarında ulaşım araçlarında hop on hop of gezi araçları yerine haftalık veya günlük  biletler alarak daha ucuz gezinmeler sağlayabilirsiniz. Bazen de turistik gezi otobüslerine uygulanan belirli indirimler ile müze girişlerinde avantajlar sağlayabilirsiniz.

Gideceğiniz ülkede en çok işinize yarayacaklardan biride oradaki hava durumuna göre kıyafetler seçerek mümkünse alt tarafında dört tekerleri olan bir valiz seçmeniz olacak sokaklarda yürürken biryerden bir yere giderken hayat kurtaracağını görecek ve bu önerimize uyduğunuz da bize teşekkür edeceksiniz.
Şimdiden iyi tatiller.

 

 

Related Posts

}
FREE online iPad mockup generation tool